Problem z psem? Szukasz profesjonalnego szkolenia dla swojego psa, niepokoi Cię trudne i niezrozumiałe zachowanie pupila? Chcesz wiedzieć więcej o psach aby jeszcze lepiej zaspokajać ich potrzeby? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla psów!

pys trawaKocimiętka – radość dla kota i przydatne narzędzie wychowawcze dla opiekuna!
Co nietrudno zgadnąć nazwa kocimiętka (ang. catnip) wzięła się z niezwykłego wpływu jaki wywiera ta niepozorna, przypominająca pokrzywę roślina, na bezbronne wobec jej działania koty.

 

Co ciekawe nie tylko nasze domowe mruczki odczuwają wyraźną słabość do tego ziela - jej czarowi ulegają także lamparty, jaguary i lwy (choć nie tygrysy)! Reakcję na kocimiętkę wykazuje ok 2/3 domowych kotów, a wystąpienie reakcji i jej siła uwarunkowane są genetycznie. Na działanie zioła odporne są koty bardzo młode (do 3 miesiąca) a koty starsze reagują na nią znacznie słabiej niż koty w wieku rozrodczym.

Na rynku obecnych jest obecnie bardzo wiele preparatów i zabawek z kocimiętką począwszy od sprayów, po kocimiętkę sproszkowaną, pokruszoną aż po specjalne kocimiętkowe drażetki. Ważne aby wybierać kocimiętkę ze sprawdzonych źródeł, tak by była ona odpowiedniej jakości (dobrej jakości kocimiętkę w różnej postaci znajdziesz w sklepie internetowym na www.petsmile.pl)
Jeśli już wiemy, że nasz kot jest czuły na kocimiętkowe wdzięki nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać tę słabość do własnych celów! Ilość sytuacji, w których kocimiętka znajduje bowiem zastosowanie wydaje się być nieograniczona, a oto przykłady niektórych z nich:

• zachęcanie kota do zabawy, szczególnie jeśli od bardzo dawna nie bawił się i potrzebujemy czegoś na „przełamanie lodów"
• zmniejszenie napięcia po przebytym stresie, np. wizycie gości, podróży, wizycie u weterynarza
• ośmielenie kota nieśmiałego i przestraszonego
• wyciągnięcie kota z kryjówki, z której nie zamierza sam wyściubiać nosa
• zachęcenie kota do używania drapaka, przebywania w określonym miejscu itp. (poprzez spryskiwanie, lub wcieranie proszku w wyznaczone miejsca)
• zachęcenie kota do zabawy przedmiotami (samodzielnej i w interakcji z opiekunem)
• tworzenie pozytywnych skojarzeń z obiektami których kot się obawia (może być to wszystko począwszy od przedmiotów budzących lęk np. odkurzacza, aż po drugiego kota, psa lub nielubianą przez kota osobę)

To tylko niektóre z przykładów wykorzystania kocimiętki w kształtowaniu zachowania naszego pupila, które mają na celu pokazanie jak szerokie może być jej zastosowanie jak i zachęcenie do wymyślania własnych zastosowań. Jedyne na co należy uważać to stosowanie kocimiętki w dużej grupie kotów, gdyż może ona wyzwolić ich niekontrolowane zachowania i doprowadzić do agresji. Zawsze warto najpierw ostrożnie i pod nadzorem przetestować działanie środka na własne kocie stado.

Kocimiętki generalnie nie należy się jednak obawiać!

Pomimo swojego silnego odziaływania na koty, przypominającego w pewnym sensie narkotyczne odurzenie, kocimiętka jest całkowicie bezpieczna i nieuzależniająca. Reakcja na kocimiętkę trwa stosunkowo krótko bo ok 10 – 15 min, po czym kot przyzwyczaja się do niej i przestaje się nią interesować. Kolejne pobudzenie następuje zazwyczaj po kilku godzinach, jednak po pewnym czasie reakcje osłabiają się na skutek przyzwyczajenia organizmu do obecności nowej substancji. Nie należy w związku z tym przesadzać z oferowaniu kotu kocimiętki tak by nie straciła ona swej wyjątkowej mocy.

Warto na koniec dodać, że nie tylko kocimiętka potrafi wprawiać koty w euforyczny nastrój. Podobne właściwości wykazują np. waleriana (kozłek lekarski) i tymianek. Co więcej każdy kot może mieć swoje indywidualne upodobania i reagować podobnie jak na kocimiętka na zupełnie niespodziewane zapachy. Sama osobiście znam dwa koty reagujące euforią na zielone oliwki :)

Opracowała: Katarzyna Ganszczyk-Rawska, behawiorysta zwierzęcy w firmie PETSMILE. Przyjacie Twoich Zwierząt.

 

Zapisz się na Koci Kurs

Zapraszamy na roczny praktyczny Kurs Kociego Behawiorysty

kurs koci psychologTrwają zapisy na pierwszą edycję, która rozpoczyna się 10.2017 we Wrocławiu

Więcej na kocikurs.pl

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
JLIB_HTML_CLOAKING

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści