Problem z psem? Szukasz profesjonalnego szkolenia dla swojego psa, niepokoi Cię trudne i niezrozumiałe zachowanie pupila? Chcesz wiedzieć więcej o psach aby jeszcze lepiej zaspokajać ich potrzeby? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla psów!

pys trawaKocimiętka – radość dla kota i przydatne narzędzie wychowawcze dla opiekuna!
Co nietrudno zgadnąć nazwa kocimiętka (ang. catnip) wzięła się z niezwykłego wpływu jaki wywiera ta niepozorna, przypominająca pokrzywę roślina, na bezbronne wobec jej działania koty.

 

Co ciekawe nie tylko nasze domowe mruczki odczuwają wyraźną słabość do tego ziela - jej czarowi ulegają także lamparty, jaguary i lwy (choć nie tygrysy)! Reakcję na kocimiętkę wykazuje ok 2/3 domowych kotów, a wystąpienie reakcji i jej siła uwarunkowane są genetycznie. Na działanie zioła odporne są koty bardzo młode (do 3 miesiąca) a koty starsze reagują na nią znacznie słabiej niż koty w wieku rozrodczym.

Na rynku obecnych jest obecnie bardzo wiele preparatów i zabawek z kocimiętką począwszy od sprayów, po kocimiętkę sproszkowaną, pokruszoną aż po specjalne kocimiętkowe drażetki. Ważne aby wybierać kocimiętkę ze sprawdzonych źródeł, tak by była ona odpowiedniej jakości (dobrej jakości kocimiętkę w różnej postaci znajdziesz w sklepie internetowym na www.petsmile.pl)
Jeśli już wiemy, że nasz kot jest czuły na kocimiętkowe wdzięki nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać tę słabość do własnych celów! Ilość sytuacji, w których kocimiętka znajduje bowiem zastosowanie wydaje się być nieograniczona, a oto przykłady niektórych z nich:

• zachęcanie kota do zabawy, szczególnie jeśli od bardzo dawna nie bawił się i potrzebujemy czegoś na „przełamanie lodów"
• zmniejszenie napięcia po przebytym stresie, np. wizycie gości, podróży, wizycie u weterynarza
• ośmielenie kota nieśmiałego i przestraszonego
• wyciągnięcie kota z kryjówki, z której nie zamierza sam wyściubiać nosa
• zachęcenie kota do używania drapaka, przebywania w określonym miejscu itp. (poprzez spryskiwanie, lub wcieranie proszku w wyznaczone miejsca)
• zachęcenie kota do zabawy przedmiotami (samodzielnej i w interakcji z opiekunem)
• tworzenie pozytywnych skojarzeń z obiektami których kot się obawia (może być to wszystko począwszy od przedmiotów budzących lęk np. odkurzacza, aż po drugiego kota, psa lub nielubianą przez kota osobę)

To tylko niektóre z przykładów wykorzystania kocimiętki w kształtowaniu zachowania naszego pupila, które mają na celu pokazanie jak szerokie może być jej zastosowanie jak i zachęcenie do wymyślania własnych zastosowań. Jedyne na co należy uważać to stosowanie kocimiętki w dużej grupie kotów, gdyż może ona wyzwolić ich niekontrolowane zachowania i doprowadzić do agresji. Zawsze warto najpierw ostrożnie i pod nadzorem przetestować działanie środka na własne kocie stado.

Kocimiętki generalnie nie należy się jednak obawiać!

Pomimo swojego silnego odziaływania na koty, przypominającego w pewnym sensie narkotyczne odurzenie, kocimiętka jest całkowicie bezpieczna i nieuzależniająca. Reakcja na kocimiętkę trwa stosunkowo krótko bo ok 10 – 15 min, po czym kot przyzwyczaja się do niej i przestaje się nią interesować. Kolejne pobudzenie następuje zazwyczaj po kilku godzinach, jednak po pewnym czasie reakcje osłabiają się na skutek przyzwyczajenia organizmu do obecności nowej substancji. Nie należy w związku z tym przesadzać z oferowaniu kotu kocimiętki tak by nie straciła ona swej wyjątkowej mocy.

Warto na koniec dodać, że nie tylko kocimiętka potrafi wprawiać koty w euforyczny nastrój. Podobne właściwości wykazują np. waleriana (kozłek lekarski) i tymianek. Co więcej każdy kot może mieć swoje indywidualne upodobania i reagować podobnie jak na kocimiętka na zupełnie niespodziewane zapachy. Sama osobiście znam dwa koty reagujące euforią na zielone oliwki :)

Opracowała: Katarzyna Ganszczyk-Rawska, behawiorysta zwierzęcy w firmie PETSMILE. Przyjacie Twoich Zwierząt.

 

Konsultacje behawioralne Online

online dog Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom w tym trudnym czasie oferujemy konsultacje ze specjalistą ONLINE.

Więcej szczegółów uzyskacie pisząc na JLIB_HTML_CLOAKING i zgłaszając problem.

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
JLIB_HTML_CLOAKING

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści