Problem z kotem? Twój kot zachowuje się w niezrozumiały sposób i sprawia Ci kłopoty? W Catfield pomożemy Ci rozwiązać problemy z zachowaniem kota. Chcesz wiedzieć więcej o kotach? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla kotów!

Czytelnia

kurs kociego behawiorystyMamy przyjemność zaprosić wszystkie osoby zainteresowane szerokim pojęciem kociego behawioru na wyjątkowo praktyczny roczny kurs kociego behawiorysty.

Kurs kociego psychologa powstał z inicjatywy trzech aktywnie działających w branży pasjonatek kociej psychiki. Organizatorkami i wykładowcami kursu są praktykujące na co dzień kocie behawiorystki – Magdalena Chmielarz, Katarzyna Ganszczyk-Rawska i Joanna Ciarkowska. Łączy je miłość do kotów oraz pasja do zdobywania wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Różnorodności posiadanych doświadczeń i przygotowania teoretycznego każdej z organizatorek powoduje, że uczestnicy kursu mogą liczyć na wyjątkowo szeroki zakres przekazywanych informacji i prezentowanych do analizy przypadków kocich pacjentów. Właśnie to połączenie stanowi gwarancję uzyskania odpowiednich kwalifikacji i kompetencji przez uczestników kursu.

Seria wykładów z założenia ma przygotowywać do pracy w zawodzie kociego behawiorysty a kierowana jest w szczególności do początkujących zoopsychologów, weterynarzy chcących zgłębić kocią psychikę, wolontariuszy pracujących w schroniskach czy organizacjach pro zwierzęcych oraz każdego miłośnika kotów, który pragnie poszerzyć swoją wiedzę o gatunku kot domowy w rzetelny i profesjonalny sposób.

Koci kurs powstał w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie usługami w zakresie profilaktyki i pomocy w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem kotów domowych.
Przyrastająca liczba osób decydujących się na współdzielenie swojego życia z kotem niestety zazwyczaj nie idzie w parze z wnikliwym zrozumieniem kociej psychiki oraz wynikających z niej potrzeb. To z kolei owocuje całą masą problemów z kocim zachowaniem, na które uskarżają się opiekunowie tych zwierząt. Rolą behawiorysty zwierzęcego jest wytłumaczenie przyczyn zachowań niepożądanych z punktu widzenia opiekuna oraz znalezienie sposobu na obniżenie stresu i tym samym podniesienie dobrostanu kota.

Kurs kociego behawiorysty łączy wiedzę z zakresu zoologii, weterynarii, etologii i psychologii - ma zatem charakter kompleksowy i interdyscyplinarny. Założeniem kursu jest oprócz przekazania rzetelnej wiedzy teoretycznej, zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt praktyczny pracy behawiorysty. Uczestnicy będą motywowani do dużego zaangażowania w proponowane zajęcia warsztatowe oraz pracy samodzielnej również poza godzinami kursu. Dzięki takiemu podejściu kursanci zostaną skutecznie przygotowani do profesjonalnej pracy z klientem (rodziną), prowadzenia spotkania konsultacyjnego, wdrażania planu modyfikacji zachowań problemowych oraz efektywnego monitorowania terapii behawioralnej.


Tematyka kursu obejmuje zagadnienia:

 • Ewolucja i etologia kotów domowych.
 • Podstawy anatomii, fizjologii i rozrodu.
 • Żywienie i wpływ diety na kocie zachowanie.
 • Różnicowanie zaburzeń somatycznych i behawioralnych.
 • Ból i stres.
 • Zaburzenia zachowania oraz zachowania niepożądane (m.in. agresja wewnątrz i zewnątrz gatunkowa, lęk, stany podwyższonego i obniżonego nastroju, zachowania kompulsywne i stereotypowe, znakowanie i wydalanie poza kuwetą, zaburzenia demencyjne)
 • Mechanizmy uczenia się i techniki modyfikacji zachowań.
 • Zastosowanie treningu klikerowego w pracy z kotem problemowym.
 • Zapobieganie kociej nudzie – wzbogacenia pokarmowe i środowiskowe.
 • Farmakoterapia i feromonoterapia w zaburzeniach zachowania.
 • Różnorodność behawioralna w obrębie ras.
 • Praca z kotami schroniskowymi i wolnożyjącymi.
 • Specyfika pracy kociego behawiorysty.
 • Prowadzenia konsultacji i praca z klientem.

Więcej informacji o kursie kociego behawiorysty można znaleźć na stronie kursu www.kocikurs.pl lub uzyskać bezpośrednio od organizatorów pod adresem mailowym JLIB_HTML_CLOAKING. Zgłoszenia prosimy przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie kociego kursu w zakładce kontakt.

Z okazji Śmigusa-Dyngusa i "mokrej świątecznej" tradycji kilka słów o kotach i wodzie.


Jak wszyscy wiemy: koty powinny pić sporo wody. Zwłaszcza, jeśli jedzą głównie suchą karmę, ważne jest, aby miały stały dostęp do świeżej wody. Zdarza się jednak, że woda znajduje też inne "kocie zastosowanie". A mianowicie: istnieje pogląd, że koty należy karcić chlapnięciem wodą prosto w pyszczek. Psiknięcie wodą w spreju w okolice kociej głowy ma działać jak odstraszacz. Psik...! I kot znika ze stołu, znad naszego talerza czy też przestaje drapać mebel. Taka "kara" zapewne czasami zadziała. My jednak jesteśmy niej PRZECIWNI! Mówimy stanowcze NIE psikaniu w koty wodą! Dlaczego?

Po pierwsze nierzadko stosujemy za dużo wody, ta dostaje się do kocich uszu i może spowodować przeziębienie (lub co gorsza zapalenie ucha; tak tak: woda w uchu + przeciąg dają marne rezultaty). Po drugie: nigdy nie wiemy czy nie zestresujemy kota za bardzo, i tym samym nie sprowadzimy na siebie innych problemów. Po trzecie: istnieją o niebo lepsze i bardziej zrozumiałe dla kotów komunikaty, mające zatrzymać dane niepożądane zachowanie. Na przykład: głośniejsze słowne "psiik", "pszszsz...", "kszszsz...".

Dlaczego to działa? Ponieważ koty porozumiewają się między sobą używając podobnych dźwięków. Są one dla kotów znane i zrozumiałe. Mają charakter odstraszający. Gdy jeden kot chce drugiego przegonić (np. z jakiegoś legowiska) może wybrać któryś z komunikatów: fukanie, prychanie, itp. Dobry koci opiekun zastosuje zatem dźwiękowy komunikat jako "karę", którą jego kot zrozumie dużo szybciej, niż nienaturalne w świecie kotów - polewanie się wodą.

Śmigus-Dyngus to zabawa tylko dla ludzi! Koty - wody mogą się, co najwyżej, napić! najlepiej jakby miały możliwość napić się z kilku miejsc, w których woda jest regularnie wymieniana. Zdarza się, że koty uwielbiają pić wodę prosto z kranu lub też, jeśli tylko mają, wybierają kocią fontannę. Z okazji świąt można sprawić im takie urządzenie w prezencie, pamiętając o tym, że jest to fantastyczne wzbogacenie środowiska, w którym żyją.

 kot-zlew

Święta to czas, w którym łatwo o wpadkę. Zajęci przygotowaniem posiłków, nakrywaniem stołów poświęcamy mniej czasu naszym pupilom. A te – sprytne i szybkie – nierzadko grasują pomiędzy smacznymi zapasami. Warto więc sprawdzić, co może być szkodliwe, toksyczne lub trujące dla delikatnego kociego brzucha. Uważajmy na słone wędliny, tłuste śmietany i sery, czekoladę i kawę. Usuńmy niebezpieczne rośliny z zasięgu kocich łapek. Na czas nakrywania stołu dla dużej rodziny, zamknijmy koty w innym pokoju (wraz z kuwetą, miseczkami z wodą i ich karmą), tak aby w natłoku obowiązków, podawania posiłków i witania gości nie przegapić momentu, w którym w kocie posiadanie dostają się trujące dla kotów produkty spożywcze.

swiateczne-smakolyki

Opracowały: Julia Galia zoopsycholog, Joanna Ciarkowska koci behawiorysta, Agnieszka Grochecka-Kaczor lekarz weterynarii

Konsultacje behawioralne Online

online dog Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom w tym trudnym czasie oferujemy konsultacje ze specjalistą ONLINE.

Więcej szczegółów uzyskacie pisząc na JLIB_HTML_CLOAKING i zgłaszając problem.

Odwiedź Gabinet Dogoterapii

box-gabinet-dogoterpii Zapraszamy serdecznie do nowoczesnego Gabinetu Dogoterapii.

Gabinet mieści się przy ul. Piławskiej we Wrocławiu.

 

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
tel: 661 432 535
JLIB_HTML_CLOAKING

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści