Problem z kotem? Twój kot zachowuje się w niezrozumiały sposób i sprawia Ci kłopoty? W Catfield pomożemy Ci rozwiązać problemy z zachowaniem kota. Chcesz wiedzieć więcej o kotach? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla kotów!

Czytelnia

kurs kociego behawiorystyMamy przyjemność zaprosić wszystkie osoby zainteresowane szerokim pojęciem kociego behawioru na wyjątkowo praktyczny roczny kurs kociego behawiorysty.

Kurs kociego psychologa powstał z inicjatywy trzech aktywnie działających w branży pasjonatek kociej psychiki. Organizatorkami i wykładowcami kursu są praktykujące na co dzień kocie behawiorystki – Magdalena Chmielarz, Katarzyna Ganszczyk-Rawska i Joanna Ciarkowska. Łączy je miłość do kotów oraz pasja do zdobywania wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Różnorodności posiadanych doświadczeń i przygotowania teoretycznego każdej z organizatorek powoduje, że uczestnicy kursu mogą liczyć na wyjątkowo szeroki zakres przekazywanych informacji i prezentowanych do analizy przypadków kocich pacjentów. Właśnie to połączenie stanowi gwarancję uzyskania odpowiednich kwalifikacji i kompetencji przez uczestników kursu.

Seria wykładów z założenia ma przygotowywać do pracy w zawodzie kociego behawiorysty a kierowana jest w szczególności do początkujących zoopsychologów, weterynarzy chcących zgłębić kocią psychikę, wolontariuszy pracujących w schroniskach czy organizacjach pro zwierzęcych oraz każdego miłośnika kotów, który pragnie poszerzyć swoją wiedzę o gatunku kot domowy w rzetelny i profesjonalny sposób.

Koci kurs powstał w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie usługami w zakresie profilaktyki i pomocy w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem kotów domowych.
Przyrastająca liczba osób decydujących się na współdzielenie swojego życia z kotem niestety zazwyczaj nie idzie w parze z wnikliwym zrozumieniem kociej psychiki oraz wynikających z niej potrzeb. To z kolei owocuje całą masą problemów z kocim zachowaniem, na które uskarżają się opiekunowie tych zwierząt. Rolą behawiorysty zwierzęcego jest wytłumaczenie przyczyn zachowań niepożądanych z punktu widzenia opiekuna oraz znalezienie sposobu na obniżenie stresu i tym samym podniesienie dobrostanu kota.

Kurs kociego behawiorysty łączy wiedzę z zakresu zoologii, weterynarii, etologii i psychologii - ma zatem charakter kompleksowy i interdyscyplinarny. Założeniem kursu jest oprócz przekazania rzetelnej wiedzy teoretycznej, zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt praktyczny pracy behawiorysty. Uczestnicy będą motywowani do dużego zaangażowania w proponowane zajęcia warsztatowe oraz pracy samodzielnej również poza godzinami kursu. Dzięki takiemu podejściu kursanci zostaną skutecznie przygotowani do profesjonalnej pracy z klientem (rodziną), prowadzenia spotkania konsultacyjnego, wdrażania planu modyfikacji zachowań problemowych oraz efektywnego monitorowania terapii behawioralnej.


Tematyka kursu obejmuje zagadnienia:

 • Ewolucja i etologia kotów domowych.
 • Podstawy anatomii, fizjologii i rozrodu.
 • Żywienie i wpływ diety na kocie zachowanie.
 • Różnicowanie zaburzeń somatycznych i behawioralnych.
 • Ból i stres.
 • Zaburzenia zachowania oraz zachowania niepożądane (m.in. agresja wewnątrz i zewnątrz gatunkowa, lęk, stany podwyższonego i obniżonego nastroju, zachowania kompulsywne i stereotypowe, znakowanie i wydalanie poza kuwetą, zaburzenia demencyjne)
 • Mechanizmy uczenia się i techniki modyfikacji zachowań.
 • Zastosowanie treningu klikerowego w pracy z kotem problemowym.
 • Zapobieganie kociej nudzie – wzbogacenia pokarmowe i środowiskowe.
 • Farmakoterapia i feromonoterapia w zaburzeniach zachowania.
 • Różnorodność behawioralna w obrębie ras.
 • Praca z kotami schroniskowymi i wolnożyjącymi.
 • Specyfika pracy kociego behawiorysty.
 • Prowadzenia konsultacji i praca z klientem.

Więcej informacji o kursie kociego behawiorysty można znaleźć na stronie kursu www.kocikurs.pl lub uzyskać bezpośrednio od organizatorów pod adresem mailowym JLIB_HTML_CLOAKING. Zgłoszenia prosimy przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie kociego kursu w zakładce kontakt.

Z okazji Śmigusa-Dyngusa i "mokrej świątecznej" tradycji kilka słów o kotach i wodzie.


Jak wszyscy wiemy: koty powinny pić sporo wody. Zwłaszcza, jeśli jedzą głównie suchą karmę, ważne jest, aby miały stały dostęp do świeżej wody. Zdarza się jednak, że woda znajduje też inne "kocie zastosowanie". A mianowicie: istnieje pogląd, że koty należy karcić chlapnięciem wodą prosto w pyszczek. Psiknięcie wodą w spreju w okolice kociej głowy ma działać jak odstraszacz. Psik...! I kot znika ze stołu, znad naszego talerza czy też przestaje drapać mebel. Taka "kara" zapewne czasami zadziała. My jednak jesteśmy niej PRZECIWNI! Mówimy stanowcze NIE psikaniu w koty wodą! Dlaczego?

Po pierwsze nierzadko stosujemy za dużo wody, ta dostaje się do kocich uszu i może spowodować przeziębienie (lub co gorsza zapalenie ucha; tak tak: woda w uchu + przeciąg dają marne rezultaty). Po drugie: nigdy nie wiemy czy nie zestresujemy kota za bardzo, i tym samym nie sprowadzimy na siebie innych problemów. Po trzecie: istnieją o niebo lepsze i bardziej zrozumiałe dla kotów komunikaty, mające zatrzymać dane niepożądane zachowanie. Na przykład: głośniejsze słowne "psiik", "pszszsz...", "kszszsz...".

Dlaczego to działa? Ponieważ koty porozumiewają się między sobą używając podobnych dźwięków. Są one dla kotów znane i zrozumiałe. Mają charakter odstraszający. Gdy jeden kot chce drugiego przegonić (np. z jakiegoś legowiska) może wybrać któryś z komunikatów: fukanie, prychanie, itp. Dobry koci opiekun zastosuje zatem dźwiękowy komunikat jako "karę", którą jego kot zrozumie dużo szybciej, niż nienaturalne w świecie kotów - polewanie się wodą.

Śmigus-Dyngus to zabawa tylko dla ludzi! Koty - wody mogą się, co najwyżej, napić! najlepiej jakby miały możliwość napić się z kilku miejsc, w których woda jest regularnie wymieniana. Zdarza się, że koty uwielbiają pić wodę prosto z kranu lub też, jeśli tylko mają, wybierają kocią fontannę. Z okazji świąt można sprawić im takie urządzenie w prezencie, pamiętając o tym, że jest to fantastyczne wzbogacenie środowiska, w którym żyją.

 kot-zlew

Święta to czas, w którym łatwo o wpadkę. Zajęci przygotowaniem posiłków, nakrywaniem stołów poświęcamy mniej czasu naszym pupilom. A te – sprytne i szybkie – nierzadko grasują pomiędzy smacznymi zapasami. Warto więc sprawdzić, co może być szkodliwe, toksyczne lub trujące dla delikatnego kociego brzucha. Uważajmy na słone wędliny, tłuste śmietany i sery, czekoladę i kawę. Usuńmy niebezpieczne rośliny z zasięgu kocich łapek. Na czas nakrywania stołu dla dużej rodziny, zamknijmy koty w innym pokoju (wraz z kuwetą, miseczkami z wodą i ich karmą), tak aby w natłoku obowiązków, podawania posiłków i witania gości nie przegapić momentu, w którym w kocie posiadanie dostają się trujące dla kotów produkty spożywcze.

swiateczne-smakolyki

Opracowały: Julia Galia zoopsycholog, Joanna Ciarkowska koci behawiorysta, Agnieszka Grochecka-Kaczor lekarz weterynarii

Zapisz się na Koci Kurs

Zapraszamy na roczny praktyczny Kurs Kociego Behawiorysty

kurs koci psychologTrwają zapisy na pierwszą edycję, która rozpoczyna się 10.2017 we Wrocławiu

Więcej na kocikurs.pl

Odwiedź Gabinet Dogoterapii

box-gabinet-dogoterpii Zapraszamy serdecznie do nowoczesnego Gabinetu Dogoterapii.

Gabinet mieści się przy ul. Piławskiej we Wrocławiu.

 

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
tel: 661 432 535
JLIB_HTML_CLOAKING

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści