Problem z psem? Szukasz profesjonalnego szkolenia dla swojego psa, niepokoi Cię trudne i niezrozumiałe zachowanie pupila? Chcesz wiedzieć więcej o psach aby jeszcze lepiej zaspokajać ich potrzeby? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla psów!

Praca z kotami wymaga doskonałego zrozumienia mechanizmów, przy pomocy których koty, uczą się nowych zachowań lub też będą zachowywać się w pożądany przez opiekunów sposób.

Gdy pracujemy nad modyfikacją zachowania kotów, najważniejsze wydaje się przyjrzenie się dokładne potrzebom gatunkowym kota oraz ich zaspokojenie. Ważne jest zrozumienie kociej natury, stworzenie mu bezpiecznych skrytek, miejsc do drapania, eksplorowania i spełniania swoich łowieckich zapędów. Wzbogacenia w sposobie podawania jedzenia oraz urozmaicenia w przestrzeni życiowej pozwalające na zaspokajanie kociej aktywności są bardzo ważne w terapii prawie każdego zaburzenia.

W terapii behawioralnej kotów do najczęściej stosowanych mechanizmów modyfikacji zachowań należą przeciwwarunkowanie, nauka zachowań wykluczających-alternatywnych, odwrażliwianie, czy też starannie zaplanowane kontrolowane zanurzanie.
Budowanie zachowań pożądanych to przede wszystkim korzystanie z metod takich jak warunkowanie klasyczne i warunkowanie instrumentalne, w których niebagatelne znaczenie ma wpływ konsekwencji jakie niesie za sobą prezentowanie jakiegoś zachowania przez zwierzę.

Czasem zaleceniem, które pozwala przeciwdziałać nudzie, lękom i stresom, nadaktywności zwierzęcia, czy nadmiernym zachowaniom łowczym, jest podjęcie szkolenia z kotem. Różni się ono zasadniczo od szkolenia z psem choć opiera się na tych samych prawidłach. Kocim klientom proponujemy głównie trening klikerowy, po to aby rozładować kocią energię i zająć inteligentny koci umysł jakimś zadaniem.

Kliker pozwala zwierzęciu być odkrywcą oczekiwanych zachowań, stymuluje do myślenia, buduje pewność siebie i zaufanie do przewodnika. Dodatkowo kliker kształtuje w pupilu nawyk powtarzania zachowań wyróżnionych nagrodą i pozwala mu zapamiętać te zachowania na trwałe.

Szkolenie klikerowe kota ma zastosowanie głównie przy różnego typu zaburzeniach, lękach i fobiach, gdyż pozwala na nowo dotrzeć do zwierzęcia w czysto pozytywny sposób oraz buduje pewność siebie zwierzęcia poprzez pokonywanie wyzwań szkoleniowych. U kotów starzejących się szkolenie pomaga w stymulowaniu układu nerwowego, co wpływa na ogólny lepszy stan psycho-fizyczny kota i pozwala mu dłużej cieszyć się samodzielnością.

Szkolenie odbywa się metodami opartymi na pozytywnym wzmacnianiu zachowań pożądanych. Dążymy do nawiązania więzi przewodnika z kotem, gdyż komunikacja i silna motywacja są gwarantem sukcesu w szkoleniu czworonogów. Przekazujemy wiedzę z zakresu „mowy ciała", bo tylko jej znajomość umożliwia wzajemne zrozumienie przewodnika i zwierzaka, rokując owocną współpracą i ustaleniem odpowiednich kryteriów pracy z kotem.
Szkolenie przynosi znacznie lepsze efekty gdy jest prowadzone metodami pozytywnymi. Ważne jest opracowanie systemu motywacji dla każdego kota indywidualnie, a więc stworzenie listy jego motywatorów i odpowiednie nimi zarządzanie, by stale zaskakiwać naszego pupila.

Oto najczęstsza lista nagród stosowanych w szkoleniu kota:

 • w początkowym etapie szkolenia (warunkowanie nowej komendy) używamy głównie smakołyków - różnych, pysznych, półmiękkich, pachnących i zawsze świeżych kąsków,
 • w dalszej fazie szkolenia można wprowadzić dodatkowe nagrody jak:
  • zabawka, wędka, wspólna zabawa,
  • pochwała ustna właściciela,
  • pieszczota, pochwała socjalna,
  • napełniona zabawka typu KONG czy kula smakula,
  • miska z jedzeniem/wodą,
  • ukrywanie i poszukiwanie zabawki,
  • dostęp do cennych miejsc, na co dzień niedostępnych,
  • wszystko inne, co w danej chwili jest dla zwierzęcia cenne.

Sesja szkoleniowa zawsze przeplatana jest krótkimi przerwami na zabawę, aby trening był zawsze kojarzony pozytywnie.

W uczeniu kotów pożądanych zachowań niejednokrotnie pomocną metodą jest metoda kontrastowa, polegająca na umiejętnym łączeniu nagradzania i wygaszania zachowań w zrozumiały dla zwierzęcia sposób. Nie trzeba stosować awersji (siły fizycznej czy korekty), aby pupil poczuł się ukarany. W naszej praktyce stosujemy ignorowanie i karę psychologiczną, czyli de facto utratę korzyści lub nagrody, wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Zwierzę uczy się szybko unikać zachowania, które spowodowało nieprzyjemne konsekwencje w postaci straty czegoś cennego lub spodziewanej nagrody. W szkoleniu stosujemy również uniemożliwienie czyli blokadę kontynuowania jakiegoś nawykowego zachowania, jeśli jest ono niepożądane. Wtedy uczymy też zachowania alternatywnego, którego podjęcie spowoduje dla zwierzęcia wyraźne korzyści i zostanie nagrodzone.

Zdarza się również w pracy behawioralnej, że korzystamy z bogactwa naturalnych metod ziołolecznictwa czy terapii przy pomocy ekstraktów roślinnych dr Bacha. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów uspokajających, które również zalecamy jako jeden z elementów podjętej terapii behawioralnej mającej na celu modyfikacje zachowania problemowego.

W przypadku terapii behawioralnej kota pomocne bywa zastosowanie feromonów uspokajających Feliway dostępnych w formie dyfuzora do kontaktu, obróżki czy spreju. Feromony to syntetyczne odpowiedniki kocich feromonów policzkowych pełniących ważne funkcje komunikacyjne w życiu tych zwierząt oraz wpływające na poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną kota.

W sytuacjach silnego stresu lub pobudliwości oraz nieadekwatnej reaktywności możemy zastosować też techniki masażu Ttouch opartego na specjalnie opracowanych okrężnych ruchach dłoni oddziaływujących na konkretne partie ciała i receptory, lub posiłkować się narzędziami typu kamizelka uspokajająca albo bandażowanie dobrane indywidualnie do potrzeb zwierzęcia. Masaż stosujemy oczywiście u zwierząt, które co najmniej akceptują dotyk a nawet częściej u takich, które go lubią i łakną kontaktu z człowiekiem.

Zawsze gdy sytuacja tego wymaga, pozostajemy w ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii, który oprócz podjętej terapii zaburzeń zachowania może ordynować dodatkowe leczenie farmakologiczne, gdy uzasadnia to złożoność problemu, natężenie prezentowanych zachowań problematycznych (lęk uogólniony, agresja) czy kwestia bezpieczeństwa zwierzęcia i jego otoczenia.

Wszystkie stosowane przez nas techniki i metody pracy ze zwierzętami mają naukowo potwierdzoną skuteczność. Stale też doskonalimy swój warsztat i poszerzamy metodykę pracy, aby pomóc w nawet najtrudniejszych przypadkach i poprawić znacząco dobrostan zwierzęcia, niwelować stres i budować pozytywną relację z opiekunem opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu oraz bezpiecznym funkcjonowaniu we wspólnym życiu z kotem.

Konsultacje behawioralne Online

online dog Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom w tym trudnym czasie oferujemy konsultacje ze specjalistą ONLINE.

Więcej szczegółów uzyskacie pisząc na JLIB_HTML_CLOAKING i zgłaszając problem.

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
JLIB_HTML_CLOAKING

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści